Misyon

Ülkemizde ilk olarak Ege Üniversitesi tarafından başlatılan ve  20 yıldır düzenli olarak yapılan İktisat Öğrencileri Kongresi emsal alınmış, kapsamı genişletilerek bu alandaki en büyük kongre olma özelliğini taşımaktadır.

Üniversitemiz topluluklarından Genç Ekonomistler tarafından yürütülen kongre, aynı zamanda marka patentli bir çalışmadır. Organizasyonun üniversitemizin bir markası olması amacıyla topluluk yönetimi tarafından kendi imkanları ile 10 yıllığına marka patenti alınmıştır. Özellikle kongrenin yıllar boyunca devamlılığının sağlanabilmesi ve akademik faaliyetler ile üniversiteye defalarca başarı kazandırmış topluluğunda aktif olarak çalışmalarına devam edebilmesi amacıyla kongre “Genç Ekonomistler” adıyla yapılmaktadır. Ayrıca kongre içeriğinde lisans ve lisansüstün de katılabilmesi ile sosyal bilimler alanında ki en kapsamlı çalışmadır.

Bu kapsamda 2018 yılında ilki düzenlenen kongrede; 64 bildiri ile katılan toplam 86 katılımcı ve 78 şehir dışı dinleyici ile gerçekleştirilmiştir. Üniversitemize kayıtlı öğrencilerinde katılımı ile toplamda (kayıt bilgileri alınan) 863 katılımcıyla başarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kongre akademi ve iş dünyasının da iç içe olmasını hedefleyerek; sunumlarda iş insanlarının da değerlendirmelerine yer vermiştir. Bu noktada 17 iş insanının da katılımı sağlanmış ve interaktif bir oturum yaratılmıştır.